Jaká je vlastně férová cena za návrh loga a vizuálního stylu?

No to je právě ono, je tak různá, že se v tom klient může naprosto ztratit. Na jedné straně jsou tu ostřílení matadoři (nebudu jmenovat), kteří si za státní zakázky a komplexní vizuály korporací nežinýrují inkasovat statisícové nebo dokonce milionové částky. Je to často vyvážené neskutečnou byrokracií a papírováním, prohranými tendry a samozřejmě obrovským pracovním úsilím a časem.

Existuje ale i druhá, protilehlá strana a na té se táhne dlouhá fronta absolventů grafických oborů a šikovných počítačových samouků. To jsou ti, kteří v dobré víře vystudovali „perspektivní“ obor nebo vytušili příležitost se svézt na vlně internetu a nových technologií. Což o to, člověk by to i chápal, že někde ty reference získat musejí. Jen je trochu smutné, že musí často podhodnocovat cenu svojí práce, a tím vlastně devalvovat náš kreativní obor. Když totiž zadáte do Google třeba „levné logo“, tipuji, že objevíte někoho, kdo vám ho nabídne do tisícovky. A pak se v tom vyznejte!

Řeklo by se, že je to přece otázka nabídky a poptávky, a vlastně ano. Korporáty co na to mají, platí ty vesmírné cifry a šetřílci ať využijí levných nabídek studentů a amatérů. Co mají ale dělat menší a střední firmy? Pro ty je tu ještě jedna varianta. Nazval bych ji kreativní realismus. A mezi realisty bych nás taky zařadil. Víme, že logo a identita se za tisíc Kč v určité kvalitě nepořídí. Ale také víme, že nejsou potřeba milionové, ba ani statisícové částky. Odlišujeme Corporate Identity pro větší firmu, kde je podstatně více položek, od menší např. osobní identity pro jednotlivce nebo živnostníka. Zde můžeme nabídnout příznivější ceny. Obecně u menších vizuálů (logo+grafický manuál ) se vejdeme do částky 9 - 12 tis. Cena za zpracování menší jednotné firemní identity se pohybuje řádově 12 - 20 tis., ale může být i 30 - 40 tis., 50 - 90 tis. záleží na počtu zpracovávaných položek. Grafický manuál může totiž obnášet např. deset stránek nebo také sto. Stejně tak návrhy různých firemních položek mohou být různorodé (tiskoviny, ale např. i firemní textil, potisk vozidel apod.) U všech zakázek proto zpracováváme na začátku zdarma nabídku a kalkulaci na konkrétní požadavky.

Je tu ještě třetí strana mince (asi 3D peníz :). Občas se setkáme s klienty se zajímavým projektem (např. u neziskovek), který je nám sympatický, a rádi bychom ho pro ně realizovali. Ale dozvíme se, že mají velmi nízký rozpočet. Protože nám není blízký styl někoho odpálkovat s tím: „Když nemáte dost peněz, tak máte smůlu.“ Přemýšleli jsme, jak toto vyřešit. A napadla nás zajímavá myšlenka. Co kdybychom z té fronty grafiků absolventů vytáhli nějaké talentované, kteří se už nechtějí tak podceňovat, ale stále mohou nabídnou velmi výhodné ceny. Hledali jsme, zkoušeli, prověřovali... a postupně našli. A začali s nimi spolupracovat na těchto nízkonákladových zakázkách. Stále jsme ale supervizory pro udržení kvality zakázky. Co se týče grafického ztvárnění, dáváme jim tvůrčí prostor a naší důvěru. Podstatné je to, jestli je finální podoba dotažená, a klient spokojený.

Tím pádem momentálně platí:
Ať máte jakýkoliv rozpočet, představy a požadavky, klidně se na nás obraťte s poptávkou.
UKÁZKY NAŠÍ PRÁCE NAJDETE ZDE


 Líbil se Vám tento článek? Můžete ho sdílet na Facebooku.