Co Vás čeká, když si objednáte fotografování od nás?

Každý fotograf má určitý směr, který mu nejvíce vyhovuje a jde mu nejlépe. U nás fotí Bára a má to podobně. Její nekompromisní kompoziční oko se specializuje na dokumenty, portréty, interiéry a architekturu. Když je třeba, dokáže samozřejmě nafotit i jiné věci, například produktové fotky do e-shopu, imagové na web nebo photostory, ale to jsou spíše okrajové záležitosti.

Její hlavní parketou jsou fotografie portrétů a dokumentů. Už na škole (ITF) se většina jejích fotografií točila kolem lidí. Soubory City v cizím city, Transcontinent, Matky - dcery nebo na Czech Press Photo oceněná In-Ty-My-Ta jsou toho důkazem. Kompletní portfolio najdete na www.kuklikova.cz. A jak takové fotografování probíhá? Nejlépe vystiženo slovy Báry:

"Tady je asi nejdůležitější si uvědomit, že tím, že si vyberete můj styl fotografování, si vybíráte i přirozenost a neokázalost. Nejsem příznivcem velkých produkcí, přemíry stylizace. U portrétů je pro mě jako fotografku nejdůležitější navázat s fotografovaným vztah. Napojit se na něj, aby se dobře cítil, aby se rád a v klidu podíval do objektivu a uvolnil se. Portrét je jako rozhovor. Pokud je veden jen z jedné strany, moc si nepopovídáte. Takže pokud budete chtít portrétní fotografie, bude nejlepší, když si nejdříve sedneme u kávy a společně probereme, jaké fotografie si představujete. Důležité je i prostředí, takže společně pak hledáme prostory, které by váš portrét co nejlépe dokreslily. No a pak během samotného focení společně vymýšlíme gesta, pohledy a pózy, ve kterých se nejlíp cítíte, které Vás charakterizují a ve kterých vypadáte nejpřirozeněji".

Stejné je to i u jiných akcí. "Pokud například fotím svatbu nebo rodinnou oslavu, zachovávám přirozený a uvolněný styl. Do těchto akcí zasahuji minimálně, upřednostňuji zde reportážní styl, snažím se splynout s davem, ale současně být všude, kde se něco děje. Zásadní okamžiky musí být zdokumentované, to ano, ale všeho s mírou. Nemá cenu čekat na dokonalý záběr a několikátým opakováním zničit spontánnost okamžiku".

Také vás už omrzely toporné fotky vašich dětí, které si nosí ze školy? Nepoznáváte jejich výraz a ani interiér školky není zrovna váš vkus? I to lze nafotit uvolněně, zachytit smích, hru... charakteristický pohled vašeho dítka. Někdy laškovný, jindy dojímavý, někdy zamyšlený... ne ten jeden univerzální výraz, který mají na typicky školních fotkách všichni včetně paní učitelky. Ano i to jde. "Fotím děti v přírodě, volně si hrající, s nejlepšími kamarády... nechám jim prostor pro vlastní nápady. Vhodné obzvlášť pro školy a školky, kterým není na obtíž vyjít někam do přírody za přirozeným světlem i výrazem.

Fotky kapel, orchestrů, koncertů nebo divadelních představení dělám ráda, protože mám ráda hudbu, film, divadlo... Zde se přizpůsobím stylu vašeho umění. Jste klasici? Dobrá. Najdeme krásný sál, jemné světlo, neprovokující záběry a čistotu stylu, obléknete si košili... Nebo naopak? Hrajete vážnou hudbu a nejste vážní? Jste blázniví a jdete jasně svou cestou? Výborně, i pro vás vymyslím ten správný záběr."

Samostatnou disciplínou jsou fotografie interiérů a architektury. Zde využíváme moderní osvětlovací i fotografické vybavení se širokoúhlým objektivem a cit pro prostor a linie. Rozhodnete-li se pro fotky interiérů, bude to pro vás znamenat následující. Je potřeba mít váš interiér k dispozici alespoň hodinu nebo hodinu a půl. Nejlépe bez lidí, uklizený a ještě "odstrojený" od všech přebytečných věcí. I uklizené interiéry vypadají na fotkách příliš plné věcí. Proto vše, co nemá své jasné místo a účel, musí z prostoru na chvíli zmizet. Naopak dodat je dobré např. čerstvé květiny, sváteční pléd, který jinak čeká na další Vánoce ve skříni, ubrus na starý stůl... dále je dobré rozsvítit lustry, lampičky či svíčky a "vyvětrat". "Tím myslím, že atmosféru můžeme dodat nejen sluníčkem za oknem, ale například i vlajícími záclonami...

A pak už je to na nás. Najít nejlepší úhly, nejzajímavější místa a vyfotit váš interiér tak, aby vypadal ještě lépe, než jaký ve skutečnosti je :-)"


Je toto cesta, kterou byste s námi absolvovali? Neváhejte se na nás obrátit.


 Líbil se Vám tento článek? Můžete ho sdílet na Facebooku.